Aukštosios kultūros impulsai mokykloms (AKIM) 2011-2012

Laba diena,

Išlydėdami visus atostogų ir linkėdami šiltos ir nelietingos vasaros, norime reziumuoti projekto „Aukštosios kultūros impulsai mokykloms (AKIM)” rėmuose per 2011-2012 mokslo metus nuveiktus darbus, pasidalinti mus pasiekiančiais atgarsiais ir nuotaikomis.

· 2011 metų rudenį vienuolikos meno sričių kūrėjai dalyvavo vienos dienos informaciniame seminare „Šiandienos mokykla: formalusis ir neformalusis vyresniųjų klasių mokinių kūrybiškumo ugdymas”. Seminaras buvo skirtas menininkams, kurie dalyvauja projekte ir veda meninės kūrybos pamokas Lietuvos mokyklose. Seminaro tikslas buvo menininkus, kurių retas turi tiesioginį santykį su mokykla, šiek tiek „priartinti” prie šiandienos mokyklos. Kalbėjome ir apie švietimo sistemos reformas, tikslus ir iššūkius, ir apie lietuvių kalbos ir literatūros bei menų pamokų mokyklose programas, ir apie jaunuolių (vyresniųjų klasių mokinių) psichologiją. Jau pavasarį, kada menininkai patys peržengė mokyklų slenksčius, džiugu buvo išgirsti iš jų, kad pamena seminaro metu išgirstus faktus, nuomones, patarimus.

· Nuo 2012 metų sausio 600 Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklų kas mėnesį pasiekia nemokama 11 prestižinių kultūros žurnalų prenumerata. Džiaugiamės, kad žurnalų pristatymas, kurio konkursą laimėjo AB Lietuvos paštas, vyksta sklandžiai, dėkojame žiurnalų redakcijoms už nuoširdų ir dalykišką bendradarbiavimą, o mokyklų bendruomenėms už tai, kad žurnalus skaitote (!). Tą liudija Jūsų laiškai. Iki liepos mėnesio mokykloms išplatinta 34 200 žurnalų egzempliorių. Prenumerata tęsis iki 2013 metų rudens. Linkime žurnalus naudoti ne tik kaip bibliotekų lentynų puošmeną, bet pirmiausia pagal jų tiesioginę paskirtį. Mokyklų sąrašą ir pristatomų žurnalų pavadinimus rasite mūsų svetainėje http://www.lmka.lt/akim/.

· Kiek vėluodama dėl komplikuotų viešųjų pirkimų procedūrų, 2012 metų gegužę startavo ir didžiausia projekto veikla – Lietuvos menininkų vedamos meninės kūrybos pamokos 8-12 klasių mokiniams. Gegužės mėn. įvyko beveik 200 užsiėmimų (teorinių pamokų ir kūrybinių dirbtuvių), 90 menininkų aplankė 148 Lietuvos mokyklas, parveždami mums daugybę įspūdžių ir atsiliepimų. Po susitikimų mokytojai skambino, mokiniai rašė straipsnius ir atsiliepimus, menininkai ir mokyklos siuntė nuotraukas. Čia galime perteikti tik nedidelę dalį visų įspūdžių (ž. nuotraukas ir nuorodas). 98 procentai įspūdžių teigiami, menininkai džiaugėsi „atradę” tiek daug šviesaus jaunimo („Viskas gerai su tuo Lietuvos jaunimu!”), mokytojai ir mokiniai nustebdavo, kad meno kūrėjai tokie šilti ir paprasti žmonės („Kaip lengva buvo bendrauti, nesitikėjome.”), vertino naujus patyrimus ir įtaigius menininkų pasakojimus („Atrodo ir mes kalbame mokiniams tą patį, bet svečius jie geriau išgirsta.”). Rudenį menininkų pamokos tęsis, į projektą iš viso įsijungs 230 menininkų, kurie aplankys tiek pat mokyklų. Dalyvaujančių menininkų tarpe net 19 nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų. Abiems pusėms linkime daug šiltų emocijų.

Nuorodos:

http://www.vilkmerge.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=5172:basanaviiukai-susitiko-su-zika-fotournalistu-zinu-jonu-kaznu&catid=38:gyvenimas&Itemid=177

http://biliunke.lt/naujienos/73-tarregos-valsas-kultera-ir-eurnalistika.html

http://svietimaskultura.kaunas.lt/index.php?594893444

http://www.dialogas.com/skaitytoju-irasai/menininku-pamokos-alytaus-jotvingiu-gimnazijoje/

http://www.verdenes.panevezys.lm.lt/lt/left/projektai/es-projektai/akim/

http://www.youtube.com/watch?v=cpa2SEHTJNM

http://www.saule.silute.lm.lt/index.php/news/286/15/Projektas-Aukstuju-kulturu-impulsai-mokykloms-AKIM/

http://vimeo.com/42390515

Nuotraukų galeriją galite pažiūrėti mūsų svetainėje http://www.lmka.lt/ispudziai-is-menininku-vizitu-lietuvos-mokyklose/.

· Projekto partneris VšĮ „Istorinės atminties akademija” projekto AKIM rėmuose įgyvendina projektą „Dialogai apie Lietuvos istorijos stereotipus (DALIS)”. Paradoksalu, bet mūsų „informacijos” amžiuje Lietuvos istorijos ir kultūros istorijos stereotipai nyksta ar keičiasi nelyginant lėčiau, nei gausėja prieigos prie istorinės informacijos. Ši projekto veikla siekia provokuoti ir naujai permąstyti visuomenėje, taip pat ir mokyklos istorijos dėstyme, įsigalėjusias stereotipines nuostatas, panagrinėti „visiems žinomas tiesas” apie Lietuvos istoriją, tradicijas ir atrasti naujos informacijos, leidžiančios naujai pažiūrėti į kai kuriuos mūsų istorijos aspektus. pvz., „Vytautas – didvyris, Jogaila – išdavikas?”, „Ar cepelinai yra didžiausia Lietuvos kulinarinio paveldo vertybė?”, „Ar Lietuvos istoriją kūrė vien vyrai?”, „Ar Vilnius – lietuviškas miestas?” ir pan. Sukurti ir mokykloms pristatyti penki mokomieji video filmai, mokyklose vyko filmų aptarimas su filmų kūrėjais ir istorijos specialistais, liepos mėnesį LRT transliuos 6 mokomąsias diskusines laidas „Netradicinės pamokos”, kurių metu laidose dalyvaujantys mokiniai diskutuos viena iš filmuose aptariamų temų. Laidų vedėjas – prof. Alfredas Bumblauskas. Mokomuosius filmus galite peržiūrėti mūsų svetainėje http://www.lmka.lt/akim/akim-filmuota-medziaga/, parsisiųsti ir naudoti kaip papildomą mokomąją medžiagą ne tik istorijos pamokose.

· Projekto partneris VšĮ „Efektyvi politika” projekto AKIM rėmuose Lietuvos mokyklose organizavo paskaitų-forumų ciklą „Politikos kultūra ir moderni visuomenė: istorinės tapatybės aspektai”. Daugiau nei 700 Utenos, Anykščių, Kelmės r., Pasvalio, Kauno r., Kupiškio, Varėnos, Marijampolės ir kt. mokyklų vyresniųjų klasių moksleivių jau baigė trijų paskaitų ciklą apie politikos kultūrą (http://www.lmka.lt/isdalinti-pirmieji-projekto-akim-politikos-kulturos-mokymu-sertifikatai/). Susitikimų su politikos ir istorijos ekspertais metu mokiniai svarstė Rytų Europos regioninės politikos aplinkybes ir Lietuvos įnašą į Baltijos šalių regiono politinę kultūrą, šiandieninėje šalies politikoje ieškojo istorinės Lietuvos-Lenkijos Respublikos politikos atgarsių. Rudenį paskaitų ciklas bus tęsiamas kitų savivaldybių mokyklose. Iš viso planuojama aplankyti 30 Lietuvos savivaldybių.

Dėkojame visiems projekto partneriams, bendradarbiams, dalyviams ir draugams už idėjas, emocijas, įspūdžius ir palaikymą. Ir už taip dažnai girdimą ir mūsų širdis glostantį „Koks svarbus ir reikalingas šis projektas!”.

Kitais mokslo metais tęsime savo veiklas ir dalinsimės su Jumis naujais įspūdžiais.

Gražios vasaros visiems!

Pagarbiai,
Aušrinė Žilinskienė
projekto AKIM vadovė
Lietuvos meno kūrėjų asociacija